Nene Trust Banner

Staff Contact List

Click on a group heading to view staff list.

Leadership Team

NameInitialsRoleE-mail
Glenn Martin GMA Co-Principal
Lee Towers LTO Co-Principal
Chris Bateman CBN Assistant Principal
Darren Carter DCA Assistant Principal
Matthew Hurren MHU Assistant Principal
Claire Radd CRA Assistant Principal

Business & Finance Team

General finance queries –  

 
NameInitialsRoleE-mail
Trudi Brown TBR Finance assistant
Gill Hall GHA Finance officer

Data & Administration Team

NameInitialsRoleE-mail
Paula Chambers PCH Reception/Administration Assistant (part time)
Tara Damon TDA Communications Administrator (part time)
Sandra Rodway SRY Teaching & Learning and Curriculum Manager
Lisa Smedley LSM Employability and Curriculum Enrichment Co-ordinator (part-time)
Jane Walker JWA Reception/Administration Assistant (part time)

Operational Administration Team

NameInitialsRoleE-mail
Natalie Bannard NBA Operations Administrator
Michelle Du Pille MDP Assessment Reporting and Records Assistant
Donna Harrison DHN Exams and Data Administrator
Bob Payne RPA Exams and Data Manager

English Department

NameInitialsRoleE-mail
Richard Austen RAU Director of English
Katie Dicker KDI English Teacher
Alexandra Ellsmore AEL English Teacher
Jacqui Hanrahan JHA English Teacher
Caitlin Holtman CHO English Teacher
Rebecca Moreton RMO English Teacher
Kirsten Williams KWI English Teacher

Maths Department

NameInitialsRoleE-mail
Mohammed Ahmin MAH Maths Teacher
Alana Andrew ACH Maths Teacher
Jo Bristow JBR Director of Maths
Frieda Brockschmidt FBR Maths Teacher
Carl Brown CBR Maths Teacher
David Harris DHA Maths Teacher
Claire Radd CRA Maths Teacher

Science Department

NameInitialsRoleE-mail
Sanjay Bhangal SBH Science Teacher
Nicole Eales NEA Science Teacher
Lisa Freeston LFR Health & Social Care Teacher
Matthew Hurren MHU Science Teacher (Assistant Principal)
Caitlin Holtman CHO Psychology Teacher
Ria Ireland RIR Health & Social Care Teacher
Tony Irving TIR Assistant Director of Science
Phil Kelsall PKE Science Teacher
Rosie Matthews RMS Psychology Teacher
Glenn Martin GMA Science Teacher (Co-Principal)
Ben Mitchell-Bunce BMI Science Teacher
Justine Mitchell-Bunce JMI Science Teacher
Amber Towers ATO Science Teacher (part time)
Glenn Turner GTU Director of Science

Art and Design Department

NameInitialsRoleE-mail
India Blanchard-Doyle IBL Art and Design Teacher
Ben Cousins BCS Curriculum Lead for Art and Design
Ria Ireland RIR Art and Design Teacher
Simon Isaacs SIS Catering and Hospitality Teacher
Ty Jeffery TJE Art and Design Teacher
Emma McDowell EMC Art and Design Teacher
Robert Parkin RPN Art and Design Teacher
Julie Shipton-Davies JSH Art and Design Teacher

Communications Department

NameInitialsRoleE-mail
Chris Bateman CBN Computer Science Teacher
Cheryl Collier CCO Curriculum Lead for Business Studies and ICT
Simon Hill SHL Economics Teacher
Jeni Reece JRE Computer Science and ICT Teacher
Ketan Rohit KRO Computer Science Teacher
Daniel Skeggs DSK Business Studies Teacher
Eliza Wilford EWI ICT Teacher

Humanities Department

NameInitialsRoleE-mail
Jonathan Andrews JAN Humanities Teacher
Phil Crowther PCR Humanities Teacher
Claire Johnson CJO History Teacher
Carrie Jolley CJY Subject Lead for Culture and Ethics
Harriet Notley HNO History Teacher
Daniel Rowe DRO Geography Teacher
Andrew Stephenson ASE History and Humanities Teacher
Seema Verma SVE Humanities Teacher (part time)



Modern Foreign Languages Department

NameInitialsRoleE-mail
Martin Brooks MBR Languages Teacher
Gabriele Collier GCO Languages Teaching Assistant
Katy Donovan KDO Languages Teacher
Nadeane Newman NNE Languages Teacher
Laura Per Gimeno LPG Languages Teacher
Margaret Thompson MTN Languages Teacher

PE Department

NameInitialsRoleE-mail
Chisom Amadi CAM PE Teacher
Toni Hustwait THU Curriculum Lead for PE
Edward Parker EPA PE Teacher
Shelby Pell SPE PE Teacher
Alexis Rate ARA PE Teacher
Matthew Sturgess MST PE Teacher

Performing Arts Department

NameInitialsRoleE-mail
Melissa Barron MBA Curriculum Lead for Performing Arts
Sarah Bishop SBP Music Teacher
Darren Carter DCA Drama Teacher
Rachel Howes RHO Dance/Drama Teacher
David McGuinness DMC Drama Teacher

Pastoral Team

NameInitialsRoleE-mail
Matt Sturgess MST Director of Student Services
Sarah Bishop SBP Progress Leader
Carl Brown CBR Progress Leader
Rachel Howes RHO Progress Leader
Simon Isaacs SIS Progress Leader
Phil Kelsall PKE Progress Leader
Laura Jenkins LJE Progress Leader
Sarah Birch SBI Pastoral Support Officer
Dawn Isaacs DIS Pastoral Support Officer
Penny Johnson PJO Pastoral Support Officer
Hayley Walker HWA Pastoral Support Officer
Nikki Youngman NYO Pastoral Support Officer
Nicola Way NWA Attendance Officer

Inclusion and Support Team

NameInitialsRoleE-mail
Lynette Brown LBR Inclusion and Support Manager

Sports Centre and Facilities Team

NameInitialsRoleE-mail
Thomas Hatton THA Facilities Manager